Telefonla Randevu - 168 Çağrı Merkezi

 Ramazanda Beslenmemize Dikkat Edelim..

Oruç Tutanlar İçin Beslenme Önerileri

Ramazan ayında 16 saat kadar süren bir açlık söz konusudur. Oruç tutan bütün bireyler gereksinmelerini besin ögelerinden zengin, değişik besinleri içeren sağlıklı bir diyetle sağlamalıdır.

Normal koşullarda bireylerin beslenme programında 3-4 öğün yer alırken, bu miktar Ramazan ayında 2 öğüne düşer. Uzun süreli açlıklar metabolizmanın yavaşlamasına neden olacağı için, sahurun yapılması oldukça önemlidir.

Sahur öğününde mideye doygunluk hissi verecek süt, yoğurt, peynir, yumurta, tam tahıllı ekmek, sert kabuklu kuruyemiş ve meyve gibi besinlerden oluşan hafif bir kahvaltı yapılabilir ya da çorba, zeytinyağlı yemekler, yoğurt ve salatadan oluşan bir öğün tercih edilebilir.

 

·        Tek seferde büyük porsiyonlar yerine, iftardan sonra aralıklarla ile her seferinde azar azar küçük porsiyonlar şeklinde beslenilmelidir.

·        Yemekler hızlı yemekten kaçınılmalı, yavaş yavaş ve iyice çiğneyerek tüketilmelidir.

·        En az 2 litre su toksinlerin vücuttan atılması, böbrek yükünü dengelemek ve dehidratasyonu önlemek tüketilmelidir.

·        Susama hissi duyulmasa bile iftar ve sahur arasında sık sık su içilmelidir. Suya ek olarak kafein içeren içecekler yerine de süt, ayran, sade soda, ıhlamur ve kuşburnu gibi bitki çayları tercih edilmelidir.

·        Sağlık beslenmede yemeklerin pişirilme şekillerinin de önemli olduğu unutulmamalı, özellikle ızgara, haşlama, fırında, buğulama gibi sağlıklı yöntemlerle hazırlanan yemekler tercih edilmelidir.

·        Tatlı tüketimi haftada 1-2 defa ile sınırlandırılmalıdır. Tatlılar yerine kuru meyveler veya sütlü tatlılar tercih edilmelidir. 

·        Tuzlu peynir, zeytin, salam, sucuk gibi gıdalar hem gün içerisinde susuzluk hissini arttırdığı hem de yağlı oldukları için kilo artışına neden olabileceği için bu tür besinler tercih edilmemelidir.

·        Beslenme düzenindeki değişikliklere bağlı olarak oluşabilecek kabızlığı önlemek için sıvı tüketilmesi ve lif oranı yüksek yiyeceklerin tercih edilmesi kabızlık sorununu önlemeye yardımcı olacaktır.

·        İftardan 1,5-2 saat sonra yapacağınız hafif tempolu bir yürüyüş besinlerin sindirimine yardımcı olacaktır. Aynı zamanda yavaşlayan metabolizmanızı hızlandıracaktır.

Uzman Diyetisyen Esra Candemir

Niyazi Mete Ali Rıza Mete Bakırköy Tıp Merkezi

Diyetisyenimiz tarafından hazırlanan Ramazana Özel 1 Haftalık İftar ve Sahur Menüleri için tıklayınız.

Hastane ve Tıp Merkezlerimiz