Telefonla Randevu - 168 Çağrı Merkezi

 Dünyaya Sağlıklı Gözlerle Bakın..

Beş temel duyumuzdan biri olan görme, bir çocuk dünyaya geldikten 3 ya da 4 ay sonra gelişmeye başlar. Zamanında doğan bebekler doğumdan sonra ilk hafta içinde annelerinin yüz ifadelerini görebilirler. Erken doğan bebeklerde ise görme gelişimi daha geç olmaktadır. Bu yüzden bu bebeklerin;  doğumdan hemen sonraki dönemde özellikle retina tabakasının gelişimi açısından yakın takibi gerekir. Görme yeteneğinin geliştiğinin ilk göstergesi ise genellikle bebeğin çevresindeki insanları gözleriyle takip etmesidir. Zaman içinde bebeğin görme refleksi gelişir ve bebek görme fonksiyonlarını yavaş yavaş kazanır.

Çocukluk çağında görme duyusunun tam olarak gelişimi ise 7 ile 10 yaşları arasındaki dönemde tamamlanır. Doğumdan bu zamana kadar geçen süre içerisinde  oluşan görme bozuklukları özellikle küçük yaştaki çocukların şikâyetlerini tam olarak anlatamaması nedeniyle çok uzun süre fark edilemeyebilir. Görme bozuklukları okul öncesi dönemde her yirmi çocuktan birini etkiler. Okul döneminde ise her 4 çocuktan birinde  göz hastalıkları görülür. Bu dönemde yaptıracağınız göz kontrolleri bazen yaşamsal önem de taşıyabilir. Erişkinlerde görülen göz hastalıklarının birçoğu az sıklıkla olmak üzere bebeklerde ve çocuklarda da görülebilir. Bu döneme has bazı özel hastalıklar da bu kontroller sırasında yakalanır ve tedavi edilebilir.

Göz hastalıkları ile ilgili bilgi eksikliğinden kaynaklanan ihmaller sonucu çocuklarımız ileri yaşlarda tedavisi oldukça zorlaşan sorunlarla karşılaşabilirler. Pek çok önemli göz hastalığı küçük yaşlarda ortaya çıkar. Ancak erken teşhis ve doğru tedavi ile başarılı sonuçlar elde edilebilir. Aşağıdaki belirtilerde vakit kaybetmeden çocuk göz hastalıkları alanında uzman bir göz hekimine (pediatrik oftalmolog) gidilmelidir.

1. Cisimlere sürekli yakından bakma,

2. Gözleri sık sık ovuşturma,

3. Gözlerin içe veya dışa kayması,

4. Ailede göz tembelliği teşhisi,

5. Bir gözü kısma ya da kapatma,

6. Siyah görünmesi gereken gözbebeğinde beyaz ya da puslu renk,

7. Başını bir yana eğerek bakma,

8. Prematüre doğum

Doğumdan hemen sonra her bebek göz kontrolünden geçirilmelidir. Bununla beraber çocukların görme yeteneği her yaşta kontrol edilmelidir. 1 yaşında, 3 yaşında ve okul öncesi 6 yaşında rutin göz muayenelerinin bir göz doktoru tarafından mutlaka yapılması gerekir.

 

Op. Dr. Betül KASKAN TOPRAK

Türk Kızılayı Bakırköy Şube Başkanlığı

Niyazi Mete – Ali Rıza Mete Tıp Merkezi

Hastane ve Tıp Merkezlerimiz