Telefonla Randevu - 168 Çağrı Merkezi

 Çocuklarımızın Okulda Beslenmesi..

Bir bireyin en önemli büyüme gelişmesini tamamlama evrelerinden biride okul dönemine rast gelir. Çocuğunuzun boyu kilosu okul dönemiyle birlikte çok değişecektir. Önemli olan sağlıklı bir boy uzunluğu ve sağlıklı kilo alımıdır. Çocuğumuzun kilosunun fazla olması boy gelişimini olumsuz etkileyebilir. Veya küçük yaşlarda gelişen obezite erken yaşlarda çocuğunuzda kronik bir hastalığa veya hormonsal bir bozukluğa davetiye çıkarabilir.

O yüzden çocuğunuza sofra adabı veya beslenme eğitimi vermek için okul dönemini beklemeyin, bebekken bile mama sandalyesinde sizinle birlikte döke saça yemesine izin verin. Böylelikle daha sonra okula başladığında, beslenme eğitiminin belli bir kısmını vermiş olarak bulacaksınız kendinizi. İşte bu noktada aileye düşen en önemli görevlerden biri sabah aç karnına evden çıkmasına izin vermemek, ailecek düzenle herkesin sofraya oturduğu bir sistem kurmaktır. Emin olun çocuğunuzun gittiği okulda kahvaltıda verilse, beslenme çantası da koyuyor olsanız, sizin evinizde sevgiyle özenle hazırladığınız kahvaltının önüne geçemeyecektir.

En önemli noktalardan biri de sevgili öğretmenlerimizin hazırladığı beslenme çantası listeleri, özellikle çocuklarda obezite bu kadar yaygınlaşmışken patates kızartmalarından, hamburgerlerden veya çikolatalı ekmeklerden oluşan menülerden kaçınmak veya o tarz listeleri kendinize göre uyarlamak. Bol yağda kızartılmış patates yerine, fırınlanmış patates veya bol sebzeli patates salatası neden olmasın.

Mümkün olduğunca beslenme çantalarında meyve suyundan kaçınmalıyız. Çünkü besleyici değerleri yok denecek kadar azdır. Çocuklarımızın beslenme çantalarını süt ve ayranlarla desteklemeliyiz.

Beslenme çantalarımızda mümkün olduğunca mevsimin gerektirdiği söğüş sebzeler ve meyveleri de unutmamak gerekir.  

Çocuklarımızın çantalarına koyacağımız birer avuç kuruyemişler onun teneffüs aralarında keyifle atıştıracağı atıştırmalıklar olabilir ve böylece belki daha az abur cubur yeme fırsatı verebiliriz.

Bir diğer önemli noktada çocuklarımıza ne kadar harçlık verdiğimiz. Nihayetinde okulda çocuğumuzun sürekli ne alıp ne yediğini kontrol edemeyeceğimiz ve tüm çocuklarda oldukça abur cuburu sevdiği için, günlük harçlığımızı kısıtlı tutmak yararlı olacaktır.

Elif ÖZCAN KÖYLÜ

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Ö.T.T.S.İ.S KIZILAY KAYSERİ HASTANESİ

Hastane ve Tıp Merkezlerimiz