Telefonla Randevu - 168 Çağrı Merkezi

 Dünyaya Açılan Penceremiz; Gözlerimiz..

Dünyaya açılan penceremiz olan gözlerimizin sağlıklı olması için neler yapabiliriz?

Çocukluk çağından başlayacak olursak; Erken doğum, doğum sonrası hemen fark edilen göz kaymaları, gözün renkli kısmının büyük ya da göz bebeğinin beyaz olduğundan şüphe edilen durumlarda çocuk birkaç günlük dahi olsa göz hastalıkları uzmanına muayene ettirilmelidir. Bunun dışında her çocuğun 3 yaşına kadar en az bir kez göz muayenesi olması gerekmektedir. Ailede göz kusuru, kayma, göz tembelliği varsa ya da çocukta kayma, gözlerde titreme, cisimlere çok yakından bakma veya göz bebeğinin tam siyah olmadığı durumlarda gecikmeden muayene olmalarını sağlamak gerekmektedir. Daha önceki muayeneleri normal olan çocukların, okula başlamadan önce görme keskinliklerinin ve göz numaralarının varlığı açısından muayenelerinin tekrarlanmasında da oldukça fayda vardır. Çocukların ders çalışma esnasında çalışma mesafelerinin 40cm’den az olmamasına özen gösterilmelidir. Gözlük kullanan çocukların özellikle ergenlik döneminde daha sık olmak üzere, yılda 1-2 kez muayene olmaları gerekmektedir.

Günümüzde bilgi ve çalışma ağırlıklı bir yaşam süren bizler uzun süre bilgisayar kullanmak ya da kitap okumak durumunda kalıyoruz. Bilgisayar kullanırken belli aralıklarla gözlerimizi monitörden ayırıp uzağa bakmak ve gözlerimizin kurumasına engel olmak için belli aralıklarla istemli olarak gözlerimizi kapamak olumlu sonuçlar verecektir.

Gözümüzü güneşin zararlı ışınlarından ve bu ışınların oluşturacağı katarakt, sarı nokta hastalığı gibi rahatsızlıklardan korumak için dışarı çıkıldığında mutlaka güneş gözlüğü kullanılmalı, yaz aylarında şapka ile bu koruma güçlendirilmelidir.

Şeker hastalığı (Diabetes mellitus) retina adı verilen gözün iç duvarındaki görme tabakasının kılcal damarlarında mikro baloncuklar yaparak kanama ve sızıntılara, tıkanmalar sonucu beslenme bozukluğuna sebep olarak ciddi ve kalıcı görme kayıplarına neden olabilir. Şeker hastalığı olan kimselerin tanı konulduktan hemen sonra göz muayenesi olmaları şarttır. Çünkü hastalık bir süre fark edilmemiş olabilir ve tüm vücutta oluşturduğu ya da oluşturma potansiyeli olan olumsuz etkiler retinanın muayenesi ile anlaşılabilir. Yapılan bu ilk muayenedeki bulgulara göre hekiminiz sizi belli aralıklarla kontrollere çağıracaktır. Kontrolsüz ve yüksek kan şekeri düzeylerine sahip olan hastaların yılda 3-6 kez gibi daha sık aralıklarla göz muayenesi olmaları gerekmektedir. Romatizma, Behçet ve hipertansiyon hastalarının da hastalıklarının şiddetine göre yılda en az bir kez göz muayenesi olmalarında fayda vardır.

Görme sinirini hasara uğratarak kalıcı görme kaybı yapma potansiyeli olan göz tansiyonu hastalığı (glokom) için özellikle aile hikâyesi olan kişilerin 40-45 yaşlarından itibaren yılda bir kez göz muayenesi olmaları gerekmektedir. Bu muayenede göz hekiminiz tüm muayene ve göz tansiyon ölçümü yanında gerekli durumlarda daha ileri testler yaparak hastalık varsa erken tanı almanızı sağlayacaktır.

A, C ve E vitaminleri, omega yağ asitleri, lutein, zeaxanthin, çinko, magnezyum, resveratrol ve dokosaheksaenoik asit gibi göz dokularına faydaları bilimsel olarak ispatlanmış maddelerin doğal yollarla tüm yaşam boyunca erken yaşlardan itibaren tüketilmesi ileride olası hastalıkları önleyeceği gibi her açıdan sağlıklı bir vücuda sahip olmamızı da sağlayacaktır. Bu maddeler özellikle balık, havuç, yeşil sebzeler, mısır, yumurta, kırmızı meyveler, üzüm ve ceviz-badem gibi kuruyemişlerde çokça bulunmaktadır. 

Op. Dr. Alper ERDİNÇ

Göz Hastalıkları Uzmanı

Ö.T.T.S.İ.S KIZILAY KAYSERİ HASTANESİ

Hastane ve Tıp Merkezlerimiz