Telefonla Randevu - 168 Çağrı Merkezi

 Doğumdan Sonra Bebeğinizin Beslenmesi..

Bir anne olarak, yeni bebeğiniz için en iyi kararları vermek istemeniz kadar doğal bir şey yoktur. Bu yüzdendir ki emzirmek pek çok kadın için doğal seçimdir. İlk 6 ay süresince anne sütünüz bebeğinizin beslenme için ihtiyaç duyduğu bütün gıdayı karşılar. Uygun ek gıdalar ile emzirmenin 2 yıl devam edilmesine teşvik edilmelidir.

Anne sütünün özellikleri

• İlk 6 ayda anne sütü ile beslenen bebekler ishal, zatürre gibi bulaşıcı hastalıklara ve alerjik hastalıklara daha az yakalanırlar ve daha sağlıklı büyürler. Karyola ölümleri ve Ani Bebek Ölüm Riski Sendromu riskini azaltır. Anne sütü enfeksiyonlara dayanıklılığı arttırır. Kulak iltihaplarını, mide rahatsızlıklarını önler, aynı zamanda gözün görme yeteneğini arttırır. Konuşma ve çene yapısının gelişimini ve de yüksek IQ potansiyelini sağlar. Ayrıca ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslemek erişkin çağında görülen, diyabet, kalp hastalıkları gibi hastalıkları önlemede de etkindir. Hatta son yıllarda yapılan çalışmalar kanser, romatizma ve bazı otoimmun hastalıkların gelişme olasılığını azaltmada bile etkili olabileceğini göstermektedir.

• Doğumdan sonra ilk günlerde salgılanan anne sütü çok besleyicidir, bebeğinizi sık sık(bir-iki saat arayla ya da ağladıkça)emzirerek bu sütten yararlanmasını sağlayınız.

• Başlangıçta sütünüz “kolostrum” denilen sarımsı bir sıvı halinde olacaktır. Bu sıvı vitamin ve mineral yönünden zengindir ve bebeğinizin bağışıklık sistemini mikrop kapma ve hastalanmalara karşı koruyacak antikorlar içerir. Birkaç gün sonra sütünüz, alışılmış beyaz rengine dönüşecektir. Yine de beyaz renk alan anne sütü inek sütü kadar beyaz görünmez. Anne sütünüzün rengi emzirmeden emzirmeye değişebilir. Bazen su görünümünde de olabilir ancak besin içermektedir. Bebeğiniz büyüdükçe, onun değişen ihtiyaçlarına göre anne sütünüzün bileşimi de değişecektir.

• Anne sütünde bütün vitaminler vardır, yeterli olmayan yalnızca D vitaminidir. Anne sütü ile beslenen bebeklere 2-4. haftadan başlayarak doktorunuzun vereceği D vitamini içeren damla ya da şurubu düzenli kullanınız.

Anne sütü bebeğinizi hastalıklardan nasıl korur?

Anne sütü yiyecekten farklı bir şeydir. Aslında kan gibi karmaşık ve canlı bir bileşendir. İçinde uzun bir liste halinde sıralanabilecek aktif mikrop düşmanı ve sağlık dostu maddeler barındırır. Bunlar bebeklere sık ya da az görülen hastalıklara karşı mücadelelerinde yardım ederler.

Kolostrum, annelerin doğum sonrası ilk günlerde ürettiği süt (özellikle lgA bakımından zengindir) yeni bebeğin mikroplardan ve vücuduna giren yabancı maddelerden korunmaya muhtaç olduğu dış dünyadaki ilk günlerinde ona gereken desteği sağlar. Kolostrum aynı zamanda anne sütünden daha fazla miktarda beyaz kan hücresi ve hastalıklarla savaşan bileşenler içerir. Kolostrum bebeğinizin ilk önemli bağışıklık silahıdır.

Bağışıklıklar şartlara göre oluşur. Her anne yeni doğmuş bebeğini korumak için uygun sütü sağlar. Bir bebek yeni bir mikropla karşılaştığı zaman annenin vücudu o mikroba karşı antikorlar üretir. Bu antikorlar anne sütünde ortaya çıkar ve bu yolla bebeğe geçer.

Bebeğin hayata başlangıç aşamasında ona mümkün olan en iyi başlangıcı sağlamak ve eşsiz bir sevgi bağı oluşturmaktan başka, anne sütü annelere de aşağıdaki avantajları sağlar:

• Hamilelik döneminde aldığınız kiloları emzirerek vermenizi sağlar.

• Bebeğin doğumundan sonra rahminizin normale dönmesine yardım eder. Sütün fışkırmasını sağlayan beyinden salgılanan oksitosin hormonu aynı zamanda rahmin küçülmesini ve eski haline dönmesini sağlar.

• Araştırmaların gösterdiğine göre emzirmeyle beraber kemik erimesi ve ileri yaşlarda kalp krizine yakalanma riskiniz azalır. Hatta rahim ve göğüs kanseri risklerini azalttığı bilinmektedir.

Anne sütünün faydaları nelerdir?

  • Anne sütü bebeğin beslenmesi için ideal besindir.
  • Anne sütü en doğal ve taze besindir.
  • Anne sütü her zaman temiz ve mikropsuzdur.
  • Anne sütü daimi hazırdır, ekonomiktir.
  • Anne sütü kolaylıkla sindirilir.
  • Anne sütü alan bebeklerde karın ağrısı ve kabızlık daha az görülür.
  • Anne sütü bebek ile anne arasında özel bir sevgi bağı kurulmasını sağlar.
  • Anne sütü alan bebekler diğer besinler ile beslenen bebeklerden daha zeki olurlar.
  • Emziren annenin doğum sonu kanamaları daha az olur.

 

Uz. Dr. Mahmut SARAOĞLU

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Ö.T.T.S.İ.S KIZILAY KAYSERİ HASTANESİ

Hastane ve Tıp Merkezlerimiz