Telefonla Randevu - 168 Çağrı Merkezi

 Ramazan ayında beslenme..

Dini yaşantımızda önemli bir yer teşkil eden Ramazan ayının yaz aylarına denk gelmesi sıcaklık ve nem artışını göz önünde bulundurarak beslenmemize dikkat etmeyi gerektirir.

Ramazan ayı ruhun, mide ve diğer sindirim organlarının dinlendiği, vücudun detoks sisteminin en iyi çalıştığı süreçtir.

 

Ramazan ayı boyunca da sağlığın korunması açısından yeterli ve dengeli beslenmeye devam edilmelidir.

Oruç tutan bireylerin, günlük beslenme alışkanlıkları değişmekte, öğün sayısı azalmakta, sıvı tüketimi azalmakta, iftar saatine kadar açlık hissetmemek amacıyla yüksek enerji içeren şekerli, unlu ve yağlı besinlere yönelmektedirler. Oysa Ramazan ayında bireylerin yaş, cinsiyet ve fiziksel aktivitelerine göre günlük almaları gereken enerji, protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineral oranları değişmemektedir.

Sahur ramazan orucunda atlanmaması ve sağlığın korunması açısından dikkatli olunması gereken bir konudur. Sahurda sadece su içerek ya da yatmadan önce yemek yiyerek oruç tutulması özellikle yaz aylarında gün batımının geç olması nedeniyle açlık süresinin 17 saatten fazla olmasına, kan şekerinin daha erken saatlerde düşmesine neden olarak günlük işlerde verimin düşmesine, halsizliğe ve baş ağrısına neden olmaktadır.

Sahur yapılması bu sürenin uzamasını engelleyerek kan şekerinin daha uzun saatler dengede kalmasını sağlamaktadır.

Sahurda peynir, yumurta, süt ve domates salatalık maydanoz dereotu ve tam buğday ekmeği gibi sağlıklı kahvaltılar ya da zeytinyağlı sebze yemekleri, çorbalar ve yoğurttan oluşan hafif menüler tercih edilmeli, açlığı gün içerisinde çok fazla hissedenler ise mide boşalmasını geciktiren bulgur pilavı ya da kuru baklagilleri sofralarına dahil edebilirler. Sahuru bir bardak süt ve hurma ile bitirmek gün içerisinde kan şekerini dengelemek adına önemli fayda sağlamaktadır. Yağ ve tuz kullanımının azaltılması, hamur işlerinin tüketiminin azaltılması, sahurdan hemen sonra yatılmaması özellikle kilo problemi ve reflü sorunu yaşayanlar için dikkat edilmesi gereken önemli noktalardır.

İftarda önce 1-2 bardak su ve 1 hurma ile oruç açılmalıdır ve ardından 1 kâse çorba ve 1-2 dilim tam buğday ekmeği yendikten sonra 5-10 dk kadar beklenmelidir. Sonrasında et yemeği veya sebze yemeği veya kuru baklagiller yemeği yanında salata ve yoğurt ve yine 1-2 dilim tam buğday ekmeği ile devam edilmelidir. İftardan 2 saat sonrada meyve yenmelidir.

Ramazan ayında yemeklerin pişirme yöntemleri de çok önemlidir. Özellikle ızgara, haşlama ve fırında yapılan yemekler tercih edilmeli, kavrulmuş ve kızartılmış besinlerden uzak durulmalıdır.

Oruçla birlikte sık yaşanan bağırsak problemlerini en aza indirmek için sebze, meyve, kuru baklagiller ve tam tahıl ürünlerinin (tam buğday ekmeği, bulgur vb.) tüketimini artırarak bol lifli beslenmeli ve su tüketimine özen gösterilmelidir. Özellikle 2 lt su içmeye dikkat edilmelidir.

Ramazan ayının yemek kültürü açısından en çok bilinen özelliği iftar sofralarındaki çeşitlilik ve bolluktur. Ancak unutulmamalıdır ki aşırı tüketilen bütün besin gruplarının, özellikle kilo problemi olanlarda ciddi sağlık sorunlarına sebep olmasıdır. Oruç ayının sindirim sistemi başta olmak üzere bütün vücut sistemlerinin düzenli çalışması üzerine olumlu etkilerin olabilmesi için sağlıklı ve dengeli beslenerek amacına uygun geçirilmesine dikkat edilmelidir.

 

Bakırköy Tıp Merkezi

Dyt. Serap GÜNEŞ

Hastane ve Tıp Merkezlerimiz