Telefonla Randevu - 168 Çağrı Merkezi

 Oruçta Metabolizmamız Nasıl Değişir?

Hayatımızda gerçekleşen birçok değişikliğe vücudumuz doğal bir tepki geliştirerek adapte olmaya çalışır. Yaz mevsiminde metabolizma hızımız farklı kış mevsiminde farklıdır. Yaşadığımız stres, yediğimiz yemekler, fiziksel aktivitemiz metabolizma hızımızı etkilemektedir.

Ramazan ayının yaz aylarına denk gelmesi, uzun süren açlıklar metabolizmamızda bir takım değişiklikler meydana getirmektedir. Normalde her gün alınan enerjinin alınmaması, depo enerjilerinin kullanması vücudu bir savunma mekanizmasına yönlendirir. Oluşan bu savunma mekanizması ile vücut metabolik hızını düşürerek aynı aktivite yapılmasına rağmen daha az enerji harcarız. Doğal olarak alınan enerjinin bir kısmı harcanmadığı için yağ olarak depolanır ve kilo almamıza neden olur. Bu savunma mekanizması ile baş edebilmemiz ve ramazan ayını kilo almadan sağlıklı bir şekilde geçirebilmemiz için beslenmemizde ve alışkanlıklarımızda bazı değişiklikler yapmamız şarttır.

·İftarımızı oda sıcaklığındaki 1 bardak suyla açın. Hurma, zeytin gibi iftariyeliklerden sonra ilk tercihimiz çorba olmalıdır.

·Tatlı iftardan 2 saat sonra olmalı. Meyveli, sütlü tatlılar, güllaç veya komposto tercih edin. Meyveli ev yapımı içecekler özellikle sıcakların yoğun yaşandığı bugünlerde tatlı yerine tercih edilebilir.

·İftarla sahur arasında yeterli miktarda sıvı tüketin. Çay, kahvenin idrar söktürücü özelliği nedeniyle su yerine bu içecekleri tercih etmeyiniz. Sahurda 500 ml iftardan sonra 1500 ml olacak şekilde günde en az 2 litre su tüketin.

·Ramazan’da uyku düzenimiz değişmektedir. Kaliteli uyku için yatmadan önce papatya, melisa, ıhlamur gibi sakinleştirici çaylar içebilirsiniz.

·Sahur öğününde protein ve posa içeriği yüksek, hafif yiyecekler tercih edin. Sahurda içeceğiniz 1 bardak süt gün içerisinde kan şekerinizin düşmesini ve susamanızı engelleyecektir.

·Ramazan ayında yemek yiyebildiğimiz sürenin kısa olması ara öğün yapmamıza engel olmamalı. Bu süreye en az 3 öğün sığdırmaya çalışın, bunun için iftar (iftariyelik + çorba), 15 dk sonra akşam yemeği yiyip, 1,5 saat sonra gece öğünü yapın.

·İftardan 1 saat sonra 30 dk’lık hafif tempolu bir yürüyüş metabolizmamızın yavaşlamasını engelleyecektir.

·Tuz tüketiminden uzak durun, su eksikliği ödem yapan bir etkendir, buna bir de fazla tuz alımı eşlik ederse şişlikleriniz artar.

·Şekerli yiyeceklerden uzak durun. Şekerli yiyecekler kan şekerimizi bir anda yükseltip daha sonra hızla düşmesine neden olur. Bu da acıktığımız hissi uyandırır ve daha fazla kalori alımını tetikler.

·Ramazanda en çok karşılaşılan sorunlardan biri de kabızlıktır. Bağırsaklarınızın tembelleşmemesi için kuru kayısı, kuru erik, incir veya karışık kuru meyve kompostosu için. Şekersiz, kuru ve taze meyvelerden oluşan bir karışım özellikle yemek sonrası tatlı niyetine tercih edilebilir. Karanfil, zencefil ve çubuk tarçın ile lezzetlendirebilir, serinletici ve hazmettirici özelliğini artırabilirsiniz.

Konya Hastanesi

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Fatmanur ÖZ

Hastane ve Tıp Merkezlerimiz