Telefonla Randevu - 168 Çağrı Merkezi

 Sağlığınız için Yaz Aylarında Beslenmenize Dikkat Edin..

Mevsimlerin hayatımızdaki öneminin büyüklüğü tartışılmazdır. Mevsimlere göre giyiniyor, besleniyor, hasta oluyor, tatil yapıyoruz. Peki yaz mevsiminde nasıl beslenmeliyiz?

Sıvı tüketimini artırın.

Sıcakların artması nedeniyle vücudumuzdan terleme ile su, sodyum, potasyum kayıpları olmaktadır. Vücudumuzda su, cildin nem ve elastikiyetinin düzenlenmesinde, metabolik olaylarda, vücut ısısının dengelenmesinde, vücuttan zararlı maddelerin uzaklaştırılmasında, selülitin önlenmesi gibi birçok hayati işlevleri gerçekleştirmektedir. Vücuttaki fazla su kaybı, baş dönmesi, halsizlik, bayılma gibi sorunlara neden olabilmektedir. Özellikle yaz aylarında terleme ile artan sıvı kaybını karşılamak amacıyla günde 2,5-3 lt. su içilmelidir. Egzersiz yapan kişilerde ise kış aylarına oranla daha fazla sıvı kaybı olacağı için egzersiz yapmadan önce 1-1,5 bardak su ve egzersiz sırasında her yarım saatte 1 bardak su içilmelidir. Mineral kaybını engellemek için ayran veya maden suyu içilebilir. Ancak fazla su tüketiminin vücutta ödem oluşturabileceği ve böbreklere zarar verebileceği unutulmamalıdır.

Bol sebze-meyve tüketin.

Yaz aylarında sebze ve meyve çeşitliliğinin fazla olması bize yol göstermelidir. Başta kanser, kalp hastalıkları, sindirim sistemi hastalıkları, bağışıklık sistemi hastalıkları gibi birçok hastalıkların önlenmesinde sebze ve meyvelerin önemi büyüktür. Sebze ve meyveler yüksek posa içeriği nedeniyle kan şekerini düzenlerler. Vitamin mineral içeriği açısından zengindirler. Bu nedenle günde 6-7 porsiyon meyve sebze tüketilmelidir.

Üzüm: Vücudu zararlı madde etkilerine karşı korur. Fitokimyasallardan flavonoid içeriği ile kalp hastalıkları ve kansere karşı koruyucudur.

Karpuz: İçerdiği laykopen maddesinin, kansere karşı koruyucu özelliği olduğu bilinen A ve E vitaminlerinden daha etkili olduğu görülmüştür. Yazın tüketimi yararlıdır.

Kayısı: İçindeki beta karaton adlı madde hücrelere saldıran molekülleri kontrol altına alarak, kanseri önler. Barsakların çalışmasına yardımcı olur. Kayısı ne kadar parlaksa, içinde ki beta karoten oranı o kadar yüksektir.

Domates: Karotenoidlerden özellikle laykopen yönünden zengindir. Laykopenin antioksidan etkisi nedeniyle göğüs, sindirim sistemi, serviks, mesane, deri kanser riskini azalttığı bildirilmektedir.

Biber: Bol miktarda A ve C vitamini içerir

Çilek: Bol miktarda A, B1, B2, C ve K vitamini, protein, şeker, meyve asidi, demir, fosfor, sodyum, kalsiyum ve potasyum içerir.

Şeftali: Bol miktarda A ve C vitaminlerini içerir. Pektin içeriği yüksektir.

İshal ve besin zehirlenmelerine dikkat edin.

Sıcakların artmasıyla besin zehirlenmeleri ve ishal olaylarında artış gözlemlenmektedir. Bu olayların artmasının en büyük nedeni iyi yıkanmayan sebze meyvelerin, açıkta satılan yiyeceklerin tüketilmesi, kirli su kaynakları ve pişmiş besinlerin buzdolabı dışında bekletildikten sonra tüketilmesidir. Bu durumdan korunmak için - Meyve ve sebzeler bol su altında yıkanmalıdır.

- Yiyecekler buzdolabında belirli sıcaklıklarda belirli sürelerde saklanmalıdır.

- Besinler satın alınırken son kullanma tarihlerine dikkat edilmelidir.

Öğün sayısına dikkat edin uzun süren açlıklardan kaçının.

Günlük üç ana ve en az iki ara öğün tüketilmesi ve öğün atlamamak önemlidir. Kahvaltı günün en önemli öğünü olup kahvaltıda şekersiz marmelatlar, az yağlı peynirler, domates, salatalık gibi taze sebzeler, içecek olarak süt, ıhlamur ve kuşburnu gibi bitki çayları tercih edilmelidir. Özellikle yaz aylarında akşam yemekleri çok geç saatlerde yenebiliyor, bu konuya dikkat edilmeli, akşam yemekleri mümkün olduğunca hafif ve erken saatlerde yenmelidir. Yeterli ve dengeli beslenmenin önemi unutulmamalıdır. Dört besin grubunda yer alan besinlerden imkanlar çerçevesinde her öğünde tüketilmeye çalışılmalıdır.

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Fatmanur Öz

Hastane ve Tıp Merkezlerimiz