Telefonla Randevu - 168 Çağrı Merkezi

 Soğuklarda Cildinizin Solmasına İzin Vermeyin..

 

           Vücudumuzun en büyük organı olan derimiz aynı zamanda dış ortamlar ile en fazla temas halinde olan organımızdır.

            Kış mevsiminin başlaması ile birlikte cilt hastalıkları ve problemlerinin arttığı gözlenmektedir. Kış aylarında cilt hastalıklarının artma nedeni; güneş ışınlarının az olmasıdır. Güneş ışınlarının vücut ve cilt sağlığımız için birçok faydalı etkileri olduğu bilinmektedir. Güneş ışınlarının fazlalığında olduğu gibi azlığında da cildimiz için olumsuz etkiler söz konusudur.

            Soğuk ve kuru hava derimizin üst ve alt tabakalarındaki damarları olumsuz etkiler. Özellikle de bünyesi yatkın olanların deri damarlarında büzüşmeler meydana gelebilir. Bu da derinin sağlıklı beslenmesini engeller.

            Soğuk hava, rüzgar, hava kirliliği, düşük nem, kapalı ortamlarda yaşama zorunluluğu; sivilce, sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarında artış yapabildiği gibi soğuk hava ve düşük nem cildi kurutarak çatlamasına, kepeklenmesine neden olmakta ve cilt yaşlanmalarını kolaylaştırmaktadır. Kış aylarındaki rüzgar ve düşük nem en çok ve en kolay yaşlılar, çocuklar ve kuru bil cilde sahip olanları etkiler.

            Soğuk, kuru ve rüzgarlı havanın cildimiz üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak için cilt bakımına daha fazla özen göstermeliyiz. Soğuk havalarda vücudun, ellerin ve yüzün sıcak su ile yıkanması son derece zararlı ve yanlış bir uygulamadır. Sıcak su ile yıkamak cildi kurutup matlaştırır. Yine soğuk havada saçların sıcak su ile yıkanması saç kırılganlığını arttırarak dökülmelere neden olur.

            Soğuğun cilde olumsuz etkilerini önlemek için; nemlendiriciler kullanmalı, koruyucu giyecekler giyilmeli, eldiven ve atkı kullanılmalıdır. Evlerin nemlendirilmeleri de önemlidir. Günde en az 1,5 – 2 litre su içilmeli A.C ve E vitaminleri alınmalı, taze havuç, kuru kayısı ve domateste bolca bulunan beta karoten bol miktarda tüketilmelidir. Cilt temizliğinde sabun ve alkol içeren temizleyicilerden uzak durulmalıdır.

 

UZ. DR. KERAMETTİN DOĞRUÖZ

DERMOTOLOJİ UZMANI

BAKIRKÖY TIP MERKEZİ

Hastane ve Tıp Merkezlerimiz