Telefonla Randevu - 168 Çağrı Merkezi

 Kış Aylarında Kalbimizi Daha Çok Koruyalım…

Kış aylarıyla birlikte soğuk hava, hava kirliliği, yaz aylarına göre daha az hareketli yaşam, grip salgınları; kalp sağlığını olumsuz etkileyebilmektedir.

Hava kirliliği kalp damar hastalığı oluşumu ve ilerleyişini artırarak kalp krizi riskini yükseltebilmektedir. Temiz enerji kaynaklarına yönelmemiz, havanın kirlenmesini azaltıcı tedbirler alınması kalp ve genel sağlık sorunlarını toplum olarak daha az yaşamamamıza yardımcı olacaktır.

Soğuk hava ve rüzgar damarlarda vazokontraksiyon dediğimiz büzüşmeye, kanda pıhtılaşma eğiliminde artışa, vücut ısısında düşüşe engel olmak için kalbin daha fazla çalışmasına ve tansiyon yüksekliğine neden olabilmektedir. Soğuk, rüzgar ve vücut ısısındaki düşüş; damarlarda büzüşmeye o bölgedeki kan akımının azalmasına, kanda pıhtılaşma eğiliminde artışa, tansiyon yüksekliğine, kalbin daha fazla zorlanması ile birlikte kalp krizi riskinde artışa neden olabilmektedir.

Kalp sağlık sorunu olmayan kişilerde bu olumsuz etkiler çoğu zaman tolere edilebilirken, kalp damar hastalığı ve kalp yetersizliği olan hastalarda ciddi nefes darlığı ile seyreden kalp yetersizlik bulgularında artışa, anjina olarak tariflediğimiz göğüs ağrısına ve bazen kalp krizine neden olabilmektedir.

Ani, ağır ve zorlayıcı sporlar yapılmamalıdır. Spor öncesi ve hemen sonrasında ağır yemekler yenmemelidir. Egzersizlere en az 5-10 dakika hafif derece ısınma ile başlanıp, şikayet yoksa orta derece (nefes nefese kalmayacak şekilde ) egzersiz ile devam edilmeli, egzersizler sonlandırılırken veya ara verilirken tekrar egzersiz hafifletilip 3-5 dakika sonra sonlandırılmalıdır. Bu egzersizler esnasında göğüs ağrısı, çarpıntı, baş dönmesi, fenalık hissi oluşursa kesinlikle vücut daha fazla zorlanmamalı, şikâyetler kısa sürede geçse bile en kısa sürede doktor kontrolüne gidilmeli, şikâyetler şiddetli ise veya kısa sürede geçmemişse 112 acil aranarak tıbbi yardım istenmelidir.

Kışın olumsuz etkilerini en aza indirebilmek için günün sıcaklığının çok düşük olmadığı saatler ve hava kirliliğinin az olduğu bölgeler egzersiz için tercih edilmelidir. Uygun, soğuktan koruyucu kıyafetlerle özellikle bere ve atkı kullanarak soğuk havanın kalp üzerine olumsuz etkileri en aza indirilmeye çalışılmalıdır.

Ayrıca grip ve akciğerlerde zatürre, kalbin daha hızlı, daha güçlü çalışmasına neden olarak kalbi zorlar. Bundan dolayı kalp hastalığı olan kişilerde yıllık grip aşısı önerilmektedir. Zatürreye sık neden olan bir bakteriye karşı pnömokok aşısı yaptırmanın da kalp hastalarında risk azaltabileceği düşünülmektedir.

Kış aylarında hareket azaldığı için kalp hastalarının kilolarında artış olabilmektedir. Bu nedenle bu aylarında diyetlerine daha fazla dikkat etmeleri gerekmektedir. Ayrıca düzenli kalp kontrolleri önerilmektedir.

Uz. Dr. Orhan İNCE

Kardiyoloji Uzmanı

Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri

Sendikası Kızılay Kayseri Hastanesi

Hastane ve Tıp Merkezlerimiz