Telefonla Randevu - 168 Çağrı Merkezi

 Kış Aylarında Beslenmemize Dikkat Edelim...

Soğuk kış günlerinin etkisini iyice göstermeye başladığı şu günlerde hava sıcaklığının azalmasıyla birlikte bağışıklık sistemimizde düşmekte. Kışı sağlıklı geçirebilmek için bağışıklık sistemimizi güçlendirmemiz gerekmektedir. Bu da ancak yeterli ve dengeli beslenerek mümkündür.

Gerek günlerin kısalması gerekse havaların soğuması ile birlikte fiziksel aktiviteler azalmaktadır. Lifli besinlerin tüketiminin de azalması sonucu kabızlık sorunu ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle kış mevsiminin vazgeçilmez yiyeceklerinden kuru baklagillerin, kepekli tahılların (esmer ekmek, bulgur, kepekli makarna/ erişte/ un) ve özellikle C vitamininden zengin sebze ve meyvelerin tüketimine ağırlık verilmelidir. Günde 2 L su içilmesi ve günlük beslenmede kuru kayısı/kuru incir gibi lifli meyvelere yer verilmesi kabızlığı önlemekte yaralı olacaktır.

Ayrıca kış mevsiminde güneş yüzünü daha az gösterdiğinden, D vitamini ihtiyacı artmakta. Bu nedenle havanın güneşli olduğu günlerde 20 dakika kadar güneş ışığından direkt olarak yararlanmaya ve haftada 2 - 3 kere balık yenilmesine özen gösterilmelidir.

Yazın olduğu gibi kışın da kızartma ve kavurma işlemlerinden kaçınmalı; haşlama, ızgara, buğulama, buharda veya fırında pişirme yöntemleri tercih edilmelidir.

Kışın, vücut ısı değişikliğine uyum sağlayabilmek adına harcadığı enerjiyi düşürür. Azalan fiziksel aktivite de hesaba alınırsa, kilo almamak için günlük yağ ve şeker tüketimi kısıtlanmalıdır. Dengeli beslenme çerçevesinde şeker ihtiyacı besinlerden doğal olarak karşılanmaktadır. Bazılarını da dışarıdan almaktayız (çay şekeri ve şeker içeren besinler). Tatlı tüketim sıklığına ve miktarına dikkat etmek, lokma ve tulumba gibi ağır tatlılar yerine; sütlü ve meyveli tatlıları tercih etmek daha sağlıklı olacaktır.

Vitamin ve mineraller kış aylarında daha da fazla önem kazandığından, besinlerin hazırlanması ve pişirilmesi esnasındaki kayıplar olabildiğince önlenmelidir. Özellikle C vitamininden zengin sebze ve meyvelerin tüketimine ağırlık verilmelidir. C vitamini en fazla kayıp görülen vitaminler arasında olduğun için, C vitamini içeren besinler bıçakla değil elle kesilmeli ve haşlama suyu kesinlikle dökülmemeli, gerekirse çorbalarda kullanılmalıdır.

Antioksidan etkiye sahip olan A, C, E vitaminleri, selenyum, çinko, magnezyum gibi mineraller, omega - 3 ve omega - 9 yağ asitlerinin alımı artırılmalıdır. Tabi bu öğelerin besinlerden doğal olarak alınması gerekmektedir.

Özellikle A, C, E vitamini bakımından zengin havuç, kivi, ıspanak, badem, tahin, pekmez, maydanoz, dereotu, taze fasulye,  bezelye, yoğurt, balık, yumurta, kavun, elma, armut, muz gibi besinler sıkça tüketilmeli.

B vitaminleri bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Günlük diyetinizde bu vitamin bakımından zengin olan bulgur pilavı, çavdar ekmeği, kuzu karaciğeri, bamya, tarhana çorbası gibi besinlere yer verilmesi uygun olur.

Folik asit bakımından zengin besinlerin tüketilmesi gerginliği, stresi azaltabileceği gibi uyku bozukluklarına da iyi gelecektir. Özellikle koyu yeşil yapraklı sebzeler, nohut, mercimek, kuru fasulye, soya, bakla gibi besinler, meyvelerden muz tüketilmelidir. Ancak sebzelerin suyunu dökmek, çok pişirmek folik asit kaybına neden olur.

Birçok ev hanımı yazın yaz sebzelerinden bazılarını kurutma, konserve veya şoklama yöntemiyle kışında tüketilebilecek hale getirmekte. Böylece kışın tüketilecek sebze alternatifini artırmış oluyorlar.

Sıcak içecekler kış aylarında her zaman tercih edilir. Özellikle bitki ve meyve çayları bu dönemler için uygundur. Kış aylarının en gözde içeceklerinden biri ıhlamurdur. Kuşburnu,  adaçayı, zencefil, rezene, anason, kekik otu gibi bitki çaylarının da yaygın görünen kış hastalıklarına karşı olumlu etkileri bulunmaktadır.

Hastane ve Tıp Merkezlerimiz