Telefonla Randevu - 168 Çağrı Merkezi

 Sağlığınız için Yaz Aylarında Beslenmenize Dikkat Edin…

 

Havaların ısınmasıyla birlikte beslenme alışkanlıklarımızda bazı değişiklikler yapılması gerekmektedir. Yaz aylarında sıcak hava, hem sağlığımızı hem de gün içindeki fiziksel performansımızı etkilemektedir. Bazı noktalara dikkat ederek içimizi ısıtan bu mevsimi daha rahat ve sağlıklı geçirmek mümkün olmaktadır.


SU: Terlemeyle artan sıvı kaybını yerine koymak ve mineral dengesini sağlamak için günde 3 litre su içmek her kişinin dikkat etmesi gereken en önemli noktadır. İçtiğimiz çay, meyve suyu gibi aldığımız diğer sıvıları su yerine saymamak gerekir. Maden suyu mineral takviyesi için bir seçenek olsa da meyveli maden suları gazlı içecek kategorisine girdiği için vücudun sıvı ihtiyacını karşılamak yerine ihtiyacını artırmaktadır. Susuz kalmış kişilerde baş ağrısı, yorgunluk, isteksizlik gibi belirtiler ortaya çıkar.


E VİTAMİNİ: Mevsime bağlı olmaksızın her zaman ihtiyacımız olan bir vitamin olsa da yaz aylarında sıcak havanın verdiği halsizliği gidererek, vücudun direncini artırarak yorgunluğu azaltıcı etki göstermektedir. Rüşeym yağı, üzüm çekirdeği gibi besinlerde bol miktarda bulunan E vitamini ve diğer antioksidanların alımı artırılmalıdır.


BALIK: Ağır yağlı kavurmalar, kızartma etler yerine ızgara balık tüketmek yaz aylarında daha çok artan kardiyovasküler hastalıklar riskini azaltır. Mangal ve piknik sezonu açılmışken balık tüketimi göz ardı edilmemelidir.


DONDURMA: İyi bir kalsiyum kaynağı olan ve yaz aylarında sıkça tüketilen masum bir sütlü tatlıdır. Şerbetli, hamur işi tatlılar yerine tercih edilebilecek en uygun yaz tatlısıdır.


Özellikle yaz aylarında dışarıda tüketilen et, tavuk gibi besinlere bağlı olarak yetişkinlerde,  sulardaki rota virüslerine bağlı olarak çocuklarda gelişen ishale karşı dikkatli olunmalıdır. Yağ dokusu bizim doğal kürkümüz olmakla birlikte yaz aylarında azalma eğilimi gösterir. Ulaşım araçlarını daha az kullanarak yürüyüşü artırmak yağ dokusunu azaltmaya yardımcı olacaktır.

 

Dyt. Sezgül ŞAHİN
Özel Türkiye Tekstil Sanayi İşverenleri Sendikası
Kızılay Kayseri Hastanesi

Hastane ve Tıp Merkezlerimiz