Telefonla Randevu - 168 Çağrı Merkezi

 Anne Sütünün Önemi..

Annenin yeni doğan bebeği için yapabileceği en iyi şey onu emzirmektir. Sağlıklı ve dengeli beslenen her annenin sütü ilk 4-6 ay bebeğin beslenmesi için tek başına yeterlidir.

Bebek doğar doğmaz mümkün olan en kısa zamanda; tercihen ilk yarım saatte emzirilmelidir. Doğumu takip eden ilk birkaç gün kolostrum adı verilen ilk süt bebeği enfeksiyonlardan koruyacak, bağışıklık sistemine destek olacak, maddeler içermektedir. İlk 6 ay sadece anne sütü, 6 aydan sonra ise; 1 yaşına kadar katı gıdalarla birlikte anne sütüne devam edilmelidir. Emziren anneler; hem kendi hem de bebeğinin sağlığı açısından yediklerine dikkat etmelidir. Alınan besinler, sütün kalitesini ve miktarını etkiler. Emzirme döneminde, süt üretimi için, protein, vitamin, mineral ve kalsiyuma ihtiyaç vardır. Sıvı alımını da aksatmamak gerekir.

Emzirme; hem anne hem de bebek için faydalıdır. Anne sütü ile beslenen bebeklerde başta enfeksiyon hastalıkları olmak üzere; diyabet, obezite ve alerjik hastalıkların görülme sıklığı azalmakta, beyin ve zeka gelişimi daha iyi olmaktadır. Ayrıca anne sütü alan kız bebeklerin de over ve meme kanseri riskinden korunduğu yapılan araştırmalarla ortaya çıkmıştır.

Emzirmek anne ile bebek arasındaki bağı geliştirir ve bebeğin psikolojik gelişimini iyi yönde etkiler. Emzirmek anne için de yararlıdır. Salgılanan oksitosin hormonu sayesinde; doğum sonrası kanamaları daha az olur, büyüyen uterusun eski haline dönmesi hızlanır. Emzirme anneyi meme, endometrıum ve over kanserlerinden kısmen korur. Diyabetik annelerde insülin gereksimini azaltır. Genel kural olmamakla birlikte; annede ovulasyonu engellediği için kısmen gebeliği önler fakat asla bir doğum kontrol yöntemi değildir.

 

Op.Dr. Halide GÜÇ BEKAROĞLU

Türk Kızılayı Bakırköy Şubesi

Niyazi Mete-Ali Rıza Mete Tıp Merkezi

Hastane ve Tıp Merkezlerimiz